Stalnocvetajuća begonija (Begonia x semperflorens) – ukras bašte i doma
Fam. Begoniaceae
eng. Wax begonia
Poreklo
Reč sempérflorens je latinskog porekla i znači- koji uvek cveta. Stalnocvetajuća begonija vodi poreklo iz Afrike, Azije i Južne Amerike, a u Evropu je doneta u XIX veku. Cveta dugo i bez prekida u toku čitavog vegetacionog perioda.
Morfologija
Stalnocvetajuća begonija je sočna, nežna i zeljasta biljka. Koren je snopast. Visine je svega 15-25 cm, te spada u niže cvetne vrste. Po obliku listovi su srcasti, asimetrični, mesnati i glatki, svetlozelene, tamnozelene ili tamnocrvene boje, što je sortna karakteristika.
Jednodoma je biljka sa jednopolnim cvetovima. Muški cvetovi, koji su u grupama imaju četiri krunična listića raspoređena u obliku krsta, od kojih su dva veća, a dva manja. Muški cvet ima veliki broj prašnika. Ženski cvetovi sadrže 4-5 kruničnih listića i razgranat tučak.
Stranooplodna je biljka, a plod je čaura sa krilcima. Seme je veoma sitno, i zadržava klijavost tri godine. Iako je begonija višegodišnja biljka, u našim klimatskim uslovima gaji se kao jednogodišnja, jer je osetljiva na niske temperature.
Proizvodnja rasada
Stalnocvetajuća begonija se proizvodi generativnim ili vegetativnim (reznicama) putem.
Proizvodnja semenom je češća. U zaštićenom prostoru počev od decembra do marta obavlja se setva semena. Proizvodni ciklus traje 12-16 nedelja.
Da bi se biljke prilagodile i pripremile za sadnju na otvorenom obavezno je kaljenje rasada.
Početkom maja meseca kada prođe opasnost od mrazeva, u dobro pripremljeno zemljište sa obaveznim dodatkom specijalizovanog supstrata može se izvršiti sadnja.
Uslovi uspevanja
Stalnocvetajuća begonija zahteva umereno vlažno zemljište, redovnu prihranu i sunčani ili polusenoviti položaj. Sadi se 20-25 kom/m2 u naizmeničnom rasporedu.
Neke od sorti su:
B. x semperflorens „Marsala“ sa krupnim cvetovima i tamnim listovima,
B. x semperflorens „Brasil“ sa veoma intenzivnim bojama cveta,
B. x semperflorens „Organdy Mix“ sa miksom različitih boja,
B. x semperflorens „Doublet“ je zanimljiva zbog duplih, poluloptastih cvetova grozdasto formiranih u gustom sklopu, iznad tamnih bordo-zelenih listova. Ima je u crvenoj, beloj i
Upotreba
Omiljena je vrsta za sadnju na javnim zelenim površinama i okućnicama (Slika 10). Niske sorte begonije se koriste za cvetnjake, bordure ili su u sastavu cvetnih figura, dok se visoke sorte sade u žardinjere ili saksije, samostalno ili u kombinaciji sa drugim jednogodišnjim cvetnim vrstama.