Tuesday, July 1, 2025
KUJNATOP VESTI

Domaće slatko od jagoda. Recept koji čuva sve mirise i slatkoću sezonskih jagoda

Sezona jagoda je pravo vreme za stvaranje nezaboravnih ukusa koje ćete sačuvati u staklenci. Kad sočni, crveni plodovi zablistaju na pijacama i voćnjacima, nema jednostavnijeg projekta u kuhinji od pripreme domaćeg slatka od jagoda. Ovaj recept kombinuje svežu aromu jagoda sa savršenom dozom šećera i limuntusa da biste dobili slatko koje odiše letnjom svežinom, ali se ujedno odlično čuva tokom cele zime. Kroz sledeće korake, vodićemo vas od pripreme jagoda, preko maceracije i kuvanja, do finalnog nalaženja vaših teglica raspoređenih na polici—svaki detalj je važan za postizanje sočne, bistra i intenzivne boje, te savršene teksture punih komadića voća. Zato uzmite najlepše jagode, pripremite šerpu i zaronite u mirisan proces pravljenja slatka koji će vas, bez sumnje, vratiti najboljim letnjim uspomenama.

Sastojci
1 kg sveže očišćenih jagoda

1,25 kg kristal-šećera

Sok od 2 limuna

1 kesica limuntusa (oko 10 g)

Napomena: Limuntus obezbeđuje lepu boju i bistrinu slatka, ali ako ga nemate, možete koristiti samo sok od limuna (ali slatko će biti nešto gušće i tamnije boje).

Priprema
Operite jagode pod mlazom hladne vode, uklonite sve peteljke i bademaste delove koji su oštećeni.

U dublju posudu rastvorite limuntus prema uputstvu sa kesice (otprilike 10 g limuntusa u 1 dl vode).

Svaku jagodu kratko potopite u rastvoreni limuntus (samo da se blag miris limuntusa “zalepi” za plod, ne duže od nekoliko sekundi).

Izvadite jagode iz limuntus-vode i pažljivo ih ređajte u veliku, čistu šerpu ili staklenu posudu.

Kada ste sve jagode složili u posudu, prelijte ih sokom od 2 isceđena limuna.

Lagano protresite šerpu nekoliko puta – tako će se sok ravnomerno razliti po svim jagodama.

Vadite jagode iz limunovog soka (jednu po jednu ili kašikom) i ređajte ih u čistu šerpu u kojoj ćete kuvati slatko.

Pospite sloj jagoda sa šećerom, a zatim ponovo ređajte jagode, pa šećer, i tako redom dok ne utrošite sav materijal.

Završni, gornji sloj obavezno treba da bude šećer (oko 2–3 cm šećera iznad jagoda).

Posudu prekrijte čistom platnenom salvetom ili krpom i ostavite na sobnoj temperaturi da stoji preko cele noći (10–12 sati).

Tokom noći šećer će se istopiti, a jagode će puštati prirodan sok.

Kuvanje slatka
Sledećeg jutra sipajte sav sok koji je jagode tokom noći pustile u šerpu. Ne vadite jagode iz posude.

Stavite šerpu na jaku ringlu i pustite da slatko zakuha.

Kada proključa, smanjite vatru na srednju jačinu i kuvajte dalje bez skidanja pene. Umesto da penujete, povremeno nežno protresite ili promešajte šerpu drvenom kašikom (na ovaj način minimalizujete gubitak tečnosti i sačuvate lepu boju slatka).

Kuvajte slatko 15–20 minuta, dok smesa ne postane prozirna i njëšće dovoljno gustine. Povremeno proverite teksturu: jagode treba da ostanu u komadu, ali da se blago “razlaze” po ivici i kad kašikom pređete preko površine, ostaju tragovi koji se sporo spajaju.

Kada ste zadovoljni gustinom, sklonite šerpu s ringle i odmah je prekrijte čistom, vlažnom (necvetnom) salvetom ili krpom. Ostavite slatko da odstoji 15 minuta – tokom tog vremena jagode će se “zacrtati” i upiti šećerni sirup, a temperatura će malo opasti pre nego što nastavite.

Nakon 15 minuta, vratite šerpu na ringlu i pustite da slatko još jednom lagano proključa (jedan eljak ključanja), pa ga ponovo sklonite s vatre.

Skinite višak pene (ako se pojavila nova tokom drugog ključanja), a zatim posudu opet prekrijte čistom, vlažnom salvetom i ostavite slatko da se ohladi do sobne temperature (oko 4–6 sati).

Važno: Jagode ne bi smeli da stoje suviše dugo neukuvane—zato nemojte odlagati ovaj korak više od 12 sati, kako ne bi počele da pokisnu.

Punjenje tegli
Dok se slatko hladi, pripremite staklene tegle i poklopce: operite ih toplom vodom s deterdžentom, dobro isperite i sterilizujte.

Kako sterilizovati? Stavite tegle i poklopce u rernu na 100 °C na 10–15 minuta, a potom pažljivo izvadite rukavicama i postavite na čistu krpu.

Kada je slatko potpuno ohlađeno na sobnu temperaturu, kašikom pažljivo vadite jagode i sirup i slažite ih u sterilne tegle. Popunite tegle skoro do vrha (ostavite samo oko 5 mm vazdušnog prostora).

Zatvorite poklopce i odmah obrnite tegle naopačke na 5–10 minuta—na ovaj način se proverava vakum i bolje se dezinfikuje unutrašnjost poklopca.

Nakon toga, vratite tegle u uspravan položaj i ostavite ih da se dalje hlade na sobnoj temperaturi (još nekoliko sati) pre nego što ih odnesete na stalno mesto (ostavu ili hladnu policu češće).

Čuvanje i posluživanje
Neotvorene tegle čuvajte na tamnom i hladnom mestu (npr. ostava, gornji kuhinjski ormar). Trajnost je obično 12 meseci, sve dok je poklopac neoštećen i vakum nepropustan.

Otvorene tegle: Držite u frižideru i potrošite u roku od 3–4 nedelje.

Posluživanje:

Fantastično ide uz mekani, sveže pečeni hleb ili domaće kiflice.

Preko palačinki, vafla ili krofni dobićete zalogaj prave letnje radosti.

Dodajte ga u jogurt, krem-sladoled ili sveže sira za ukusan desert.

Saveti:
Dodajte aromu vanile: Kada vratite slatko na ringlu pred drugo ključanje, umesto poslednjeg ispiranja pene, ubacite zrno vanile presečeno po dužini (dovoljno je samo zrno da “pusti” aromu).

Citrusni šmek: Umesto limuntusa, može poslužiti i samo sok od 3 limuna (kao jača kisela nota), ali računajte da će boja slatka biti nešto tamnija i ne tako bistra.

Lagani cimet: U poslednjih 5 minuta kuvanja dodajte prstohvat mlevenog cimeta—dobijate suptilnu toplu aromu koja se savršeno slaže s jagodama.

Za gušće slatko: Nakon drugog ključanja, smanjite vatru na tihu i kuvajte još 5–10 minuta, ali pažljivo pratite da jagode ne zagore.

ms