Ova posna torta pripada grupi hladnih deserata koji se pripremaju brzo, bez rerne i bez komplikovanih tehnika. Osnovu čini smesa od mlevenog keksa i margarina, dok banane i čokolada daju puninu i stabilnu strukturu. Torta je pogodna za post, ali i za sve situacije kada je potreban pouzdan desert koji može da stoji i lepo se seče.
Sastojci
800 g posnog mlevenog keksa
200 g šećera u prahu
250 g posnog margarina, sobne temperature
200–300 ml soka od pomorandže
200 g posne čokolade
4 do 5 zrelih banana
Po potrebi za dekoraciju:
posni šlag, kokos, rendana čokolada ili mleveni orašasti plodovi
Priprema
Osnovna masa
U odgovarajuću posudu staviti mleveni keks i šećer u prahu. Dodati omekšani margarin i postepeno sipati sok od pomorandže, uz mešanje, dok se ne dobije kompaktna i podatna masa koja se lako oblikuje.
Dobijenu masu podeliti na dva jednaka dela. U jedan deo umešati prethodno otopljenu posnu čokoladu i sjediniti do ujednačene teksture.
Okrugli kalup sa skidajućim obručem postaviti na ravnu podlogu.
Najpre rasporediti tamni čokoladni deo mase, ravnomerno pritisnuti i poravnati.
Preko poređati cele banane, blago ih utisnuti u podlogu.
Na kraju dodati svetli deo mase i pažljivo izravnati površinu.
Tortu odložiti u frižider na nekoliko sati, dok se u potpunosti ne stegne. Nakon toga ukloniti obruč i dekorisati po želji.
Napomene
Za bolji rezultat preporučuje se keks srednje granulacije.
Banane se mogu blago poprskati limunovim sokom da bi zadržale boju.
Torta je najstabilnija i najlakša za sečenje nakon dužeg hlađenja.

