Moćna biljka bosiljak puno je više od “običnog” začina. Saznajte koje sve zdravstvene dobrobiti njegova konzumacija donosi sa sobom.
Iako se listovi bosiljka najčešće koriste za obogaćivanje okusa jela, zdravstvenim dobrobitima njegove konzumacije gotovo da i nema kraja! Naime, zaista je riječ o biljci nad biljkama!
Ime bosiljak dolazi od grčke riječi basileus, što znači kralj, budući da su ga još i stari Grci smatrali kraljem začina. U Indiji je bosiljak nakon Lotusa najsvetija biljka, te se vjeruje da štiti dušu i zato se koristi pri meditacijama. U Italiji je oduvijek bio simbol ljubavi, pa su ga Talijanke nosile kako bi privukle udvarače.
Prištići i akne
Pasta napravljena od bosiljka djeluje kao sjajno rješenje protiv upala. Naime, zeleni su listići prirodni antibiotik i djeluju na bakterije i gljivice, a ujedno revitaliziraju kožu.
Miteseri
Čak i ako imate “čisto” lice, koje ne muče prištići i akne, šanse su da imate zone na lice koje su označene miteserima. Maleni, crni, neugledni prištići nisu jednostavni za ukloniti i narušavaju ljepotu lica. Pomognite si prirodnim putem: jednostavno prislonite listić bosiljka na pogođenu zonu, ostavite pet minuta neka djeluje te ukonite. Dobro isperite lice mlakom vodom.
Rješenje za upalu uzrokovanu artritisom
Bosiljak se pokazao kao odlično sredstvo koje pomaže saniranju otekilna i liječenju upala uzrokovanih artritisom.
Za zdravlje grla
Prokuhana voda s bosiljkom može se piti kako bi se umirilo bolno, upaljeno grlo, a vodicu također možete koristiti za grgljanje. Kako biste se riješili upala u usnoj šupljini, jednostavno žvačite nekoliko listova bosiljka. Ne samo da ćete se riješiti dosadne upale, nego ćete pročistiti krv i sniziti razinu kolesterola.
Saveznik žena
Osim što je blagonaklon za probavu, bosiljak je i vrlo koristan za zdravlje bubrega – čije upale liječi, jednako kao i upale mokraćnog mjehura. Ni žene nisu zaobiđene kada je u pitanju urinarni trakt, s obzirom da bosiljak pomaže kod upala jajnika i maternice, te kod neredovitih menstruacija.